FLORIDA REGION - GREATER ORLANDO CHAPTER

01/26/19 - Rolex 24 and FCA Track Day at Daytona  >> More

SOUTH CENTRAL REGION - HOUSTON CHAPTER

12/02/18 - Ferrari Festival, River Oaks District  >> More

SOUTHWEST REGION

02/17/19 - Enzo Birthday Cruise - Petersen Automotive Museum  >> More

02/19/19 - VIP Tour of John Force Racing  >> More

>> View All Featured Events




 
   
Home > Events > Annual Meets > Past Annual Meets > FCA 2017 Annual Meet Awards

FCA 2018 Annual Meet Awards

The Ferrari Club of America Major Concours Awards Corning/Watkins Glen 2018

Coppa GT Winners

    Phil Wantoch – driving a 2010  458 Italia    (176038)

   Cooper MacNeil  -- driving a 1995 F50       (104092)

Major Concours Award Winners

Enzo Ferrari Memorial Award                                             

  Overall Best of Show Ferrari                                                 Ferrari North America

       1963   250 GTL Lusso Berlinetta              4391 GT                       Frank Ziccarelli

The Ferrari Club of America Luigi Chinetti Memorial Award         

  Outstanding Ferrari Road Car                                                 Pirelli

      1958   250 LWB California Spider     1055 GT                  David MacNeil

The Ferrari Club of America Phil Hill Award                                  

  Outstanding Ferrari Competition Car                                     David MacNeil

      1953    250 MM      0258MM                     Brian Ross

The Ferrari Club of America National Vintage Preservation Award

  Best Preserved Ferrari Pre- 1980                                         Southeast Region

    1979   308 GT4 2+2             15192              Lorenzo Tarantino

The Ferrari Club of America National Classic Preservation Award

  Best Preserved Ferrari 1980-1989                                        Doug Teague

    1988       328 GTS      76629                        Gino Vendittelli

Forza Ferrari Award 

  Outstanding Ferrari built in the 1950s or 1960s                              Paul Russell and Company

    1965      275 GTS        7427             William Shappley

Contemporary Ferrari Award                                                                      

  Outstanding Ferrari built 1975 or later                                                        Steve & Chris Ahlgrim

    1990      F40      87031                    Dominick Incantalupo

Trofeo Gran Turismo Award 

  Outstanding Pre-1975 Ferrari, regularly driven                  Charles & Carol Betz, Fred Peters     

    1967    330 GTC                  11119              Evan Christensen

Forte Award              

  Outstanding Flat 12 Award                                                                           T. Rutlands

   1994         512 TR                 97545              Richard Baumgart

Greatest V-12 Award                                                                         Bobileff  Motorcar Company

Greatest Contemporary V-12

   2010    599 GTB                   172273            Daniel Schneeweiss

Greatest 8 Award

  Outstanding 8 Cylinder Ferrari                                                                     Phil & Martha Bachman

   1993     348 Serie Speciale           95227     Joe Dalton

Outstanding 3 Series Ferrari

  Best 3 Series Ferrari                                                             Senega Collection - Enrique Senior                                                                                       

  1977      308 GTB         20695                               Sam Di Michele

Grand Touring 2+2 Award

  Outstanding 2+2 Ferrari regularly driven                                        250 GTE Register & Newsletter

    1963      250 GTE 2+2        4303                Dennis & Susan Garrity

Dino Ferrari Award

  Outstanding Dino Ferrari                                                                  Rick & Suzanne Race

   1974     246 Dino GTS                 08250                   Eugene Rubac

NART Award

  Outstanding NART Ferrari                                                                            Dick Fritz

  1974      365 GT4BB Competizione           18139                  Bob Coates

La Miglior Daytona                                                                                        Jay Koka

   Outstanding Daytona

   1973      365 GTB/4 Daytona Spider                16793                      David MacNeil

 

Coppa Bella Macchina Awards

 

2003                360 Spider                               133153            Dennis Light

2008                F430 Berlinetta                       161155            Marcus Mancini

1963                250 GTL Lusso Berlinetta        4391                Frank Ziccarelli

1985                308 GTS QV                             58529              David F. Martin

1998                550 Maranello                                    112463            William Nichols

1988                Testarossa                               78626              Gary Cohen

2011                California                                178971            David Bitonte

1952                342 America Cabriolet           0232AL            Dennis & Susan Garrity

2008                F430 Spider                             161402            Leon Pelissero

2007                F430 Berlinetta                       151305            Patrick Linton

2010                458 Italia                                 176038            Phil Wantoch

2005                F430 Berlinetta                       142671            Gregory Copeland

2012                FF                                            183294            Mark Taylor

2012                California                                184106            Craig Friedman

1999                550 Maranello                         113521            Andrew Bass

1988                328 GTS                                  76629              Gino Vendittelli

1977                308 GTB                                 20695              Sam Di Michele

2009                F430 Scuderia Spider 16 M    166279            John Mancuso

1984                BB512i “Boxer”                     51723              Don Bartz

1995                F50                                          104092            Cooper MacNeil

1989                328 GTB                                 78894              Jeffrey Ajluni

2010                599 GTB                                 172273            Daniel Schneeweiss

1983                308 GTS                                  47545              Steven Morea

2005                360 F1 Spider                         139755            Thomas Phiebig

2004                575M Maranello                      136326            Gary Davidson

1967                330 GT 2+2                             9667                A.J. Obara, Jr.

1988                328 GTS                                  78119              David Varwig

1989                328 GTS                                  81932              Rocco Mangel

2004                575 M  Maranello                    138227            Jean Remond & Margriet Remond

1979                Dino 308 GT4 2+2                  15192              Lorenzo Tarantino

 

Concours Class Awards

Class 1:  Early

Coppa di Argento

1955    250 Europa GT Berlinetta TdF Speciale          0393 GT           Richard Workman

Coppa di Platino

1952    342 America Cabriolet                                   0232AL            Dennis & Susan Garrity

1953    250 MM PF                                                     0258 MM        Brian Ross

1958    250 GT LWB California                                   1055GT            David MacNeil

1963    250 GTL Lusso Berlinetta                                4391 GT           Frank Ziccarelli

1974    246 Dino GTS                                                  08250              Eugene Rubach

Class 2:  Competition

Coppa di Argento

1974    365 GT4 BB Competizione                  18139              Bob Coates

Coppa di Oro

1991    348 Challenge                                     90035              Rocco Solmito

Coppa di Platino

2000    360N-GT                                              016M               Mike Epifanio

Class 3:  Two Plus Two

Coppa di Argento

1973    365 GT4 2+2                            17505              Louis Ekaireb

Coppa di Oro

1971    365GTC/4                                14419              Daniel Heit

Coppa di Platino

1963    250 GTE 2+2                            4303                Dennis & Susan Garrity

1967    330 GT 2+2                              9667                A.J. Obara, Jr.

1986    412                                          64223              Oliver Silver

1988    412                                          71077              Charles Casarella

2012    FF                                             183294            Mark Taylor

Class 4:  275 – 330GTC/S – 365 GTC

Coppa di Argento

1968    330 GTC                                  11269              Kenneth Goldman

Coppa di Oro

1967    330 GTC                                  9949                Wayne Fietzer

Coppa di Platino

1965    275 GTS                                   7427                William Shappley

1967    330 GTS                                   9481                David MacNeil

Class 5:  Daytona

Coppa di Argento

1971    365 GTB/4 Daytona                14187              Stan Elman

Coppa di Oro

1973    365 GTB/4 Daytona                16923              Rocco Solmito

Coppa di Platino

1973    365 GTB/4 Daytona Spider     16793              David MacNeil

1971    365 GTB/4 Daytona                14385              Remo Ferri                

1972    365 GTB/4 Daytona                16559              Phil & Martha Bachman

Class 6:  Flat 12

Coppa di Argento

1991    Testarossa                               86846              Robert McLeod

Coppa di Oro

1994    512TR                                      98656              Jim Schimmel

Coppa di Platino

1984    512 BBi “Boxer”                      51723              Don Bartz

1988    Testarossa                               78626              Gary Cohen

1994    512TR                                      97545              Richard Baumgart

Class 7:  308 – 328 – 348

Coppa di Oro

1994    348 Spider                   97609                          Douglas Youngson

Coppa di Platino

1977    308 GTB                      20695                          Sam Di Michele

1983    308 GTS                       47545                          Steven Morea

1985    308 GTS QV                 58529                          David F. Martin

1988    328 GTS                       78119                          David Varwig

1989    328 GTB                      78894                          Jeffrey Ajluni

1989    328 GTS                       81932                          Rocco Mangel

1992    348 ts                          93502                          Rodney Ellis

1993    348 Serie Speciale      095227                        Joe Dalton

1994    348 Challenge             97985                          Joe Dalton

Class 8 – Supercars

Coppa di Platino

1990    F40                  87031              Dominick Incantalupo

1991    F40                  90059              Americo Nardis

1995    F50                  104092            Cooper MacNeil

Class 9 – 355 – early 360

Coppa di Argento

1998    F355 Berlinetta           110483            Georgios Charatzoglou

Coppa di Oro

2000    360 Modena                120721            Fred Lipe

Coppa di Platino

1998    F355 Berlinetta           110738            Dick York

Class 10 – Late 360

Coppa di Argento

2002    360 Spider                   129934            Dhruv Agneshwar

Coppa di Oro

2001    360 Spider                   124635            Roger Setter

Coppa di Platino

2001    360 Modena                123776            Pamela Morris           

2003    360 Spider                   133153            Dennis Light

2004    360 Spider                   138489            Al Cartlidge

2005    360 Spider                   139755            Thomas Phiebig

Class 11 – 550 – 575M Maranello

Coppa di Argento

1999    550 Maranello            115272            Robert Bernacci

Coppa di Oro

2000    550 Maranello            121554            John Watson

Coppa di Platino

1998    550 Maranello            112463            William Nichols

1999    550 Maranello            113521            Andrew Bass

2002    575M Maranello         129479            Bruce Roche

2004    575M Maranello         136326            Gary Davidson

2004    575M Maranello         138227            Jean Bernard Remond

Class 12 – 430

Coppa di Oro

2006    F430 Berlnietta           146349            Stuart Field

Coppa di Platino

2005    F430 Berlinetta           142671            Gregory E. Copeland

2006    F430 Spider                 146985            Arthur Davidson         

2007    F430 Berlinetta           151305            Patrick Linton

2008    F430 Berlinetta           161155            Marcus Mancini         

2009    430 Scuderia               168672            Morgan Duffy

2008    F430 Spider                 161402            Leon Pelissero

Class 13 – 16M – 458

Coppa di Platino

2009    430 Scuderia Spider 16M       166279            John Mancuso

2010    458 Italia                                 176038            Phil Wantoch

2011    458 Italia                                 176726            Aric Hersh

Class 14 – 599 – California – 488

Coppa di Platino

2007    599 GTB Fiorano         153704                        Richard Tuscano

2008    599 GTB Fiorano         162946                        Donald Lewtas

2008    599 GTB Fiorano         163514                        George Vosburgh

2009    599 GTB Fiorano         166997                        Robert Craige

2010    599 GTB                      172273                        Daniel Schneeweiss

2011    California                    178971                        David Bitonte

2012    California                    184106                        Craig Friedman

2013    California 30               190649                        Thomas Schell

Class 15 – Preservation – Early

Coppa di Platino

1967    330 GTC                      11119              Evan Christensen

1973    365 GTB/4 Daytona    16693              Andrew Baldassarre

Class 16 – Preservation – Late

Coppa di Platino

1979    308 GT4 2+2                15192                          Lorenzo Tarantino

1988    328 GTS                       76629                          Gino Vendittelli